Oferta kształcenia w szkole muzycznej i stopnia towarzystwa Oświatowego „Edukacja” w Łodzi,  oraz zasady rekrutacji uczniów

Zapraszamy do nauki w Szkole Muzycznej I stopnia Towarzystwa Oświatowego „Edukacja” dzieci które ukończyły 6 lat.

Szkoła prowadzi naukę gry na instrumentach: fortepian, skrzypce, gitara, perkusja, flet, klarnet, trąbka

Cykl nauki w szkole muzycznej i stopnia trwa 6 lat

Zgodnie z Rozporządzeniem MKiDN z 2019 dot. rekrutacji w Szkołach Muzycznych – Rekrutacja do Szkoły Muzycznej TO „Edukacja” w Łodzi składa się z dwóch etapów:

• Zgłoszenie kandydata do Szkoły Muzycznej – w tym etapie rodzice lub opiekunowie składają Formularz Zgłoszeniowy celem wpisania dziecka na listę kandydatów.
  • Badanie predyspozycji muzycznych.
  • Do klasy I szkoły muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia może ubiegać się
    kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat albo 6 lat
    w przypadku, o którym mowa w art. 36 ust. 1 i 2 ustawy, oraz nie więcej niż 10 lat;
  • Do klasy I szkoły muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się
    kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat oraz nie więcej
    niż 16 lat;
  1. Badanie predyspozycji kandydatów do klasy pierwszej polega na sprawdzeniu uzdolnień muzycznych, warunków psychofizycznych, predyspozycji do nauki gry
    na danym instrumencie.
  2. Badanie uzdolnień muzycznych polega na sprawdzeniu predyspozycji kandydata:
  • słuchu melodycznego;
  • słuchu harmonicznego;
  • poczucia rytmu;
  • pamięci muzycznej.
  1. Sprawdzenie predyspozycji i uzdolnień muzycznych polega np. na:
  • określeniu dźwięków wysokich, średnich i niskich;
  • powtórzeniu rytmu, zaprezentowanego przez nauczyciela;
  • powtarzaniu głosem dźwięków zagranych przez nauczyciela;
  • zaśpiewaniu dowolnej piosenki przygotowanej przez kandydata;
  • zaśpiewaniu ostatniego dźwięku (toniki) w melodii zagranej przez nauczyciela;
  • usłyszeniu zagranej ilości dźwięków;
  • zauważeniu i wskazaniu zmiany dźwięku w akordzie;
  • sprawdzeniu predyspozycji manualnych i psychofizycznych.
  1. Badane poszczególne predyspozycje kandydata wymienione w ust. 3. podlegają ocenie punktowej (0 – 25 punktów).
  2. Ostateczna ocena kandydata stanowi sumę punktów.
  • W celu przeprowadzenia badania predyspozycji Dyrektor Szkoły powołuje komisję rekrutacyjno – kwalifikacyjną, zwaną dalej „komisją” i wyznacza jej przewodniczącego. Komisja liczy przynajmniej 3 osoby.
  • Z przebiegu badania predyspozycji lub egzaminu wstępnego komisja rekrutacyjna sporządza odpowiednio protokół badania predyspozycji lub egzaminu wstępnego, obejmujący w szczególności listę kandydatów, którzy przystąpili do badania predyspozycji lub egzaminu wstępnego, oraz uzyskane przez nich oceny.
  • Na podstawie ocen, o których mowa w ust.7 komisja rekrutacyjna sporządza listę kandydatów, którzy uzyskali wynik kwalifikujący do przyjęcia do szkoły oraz przekazuje listę dyrektorowi szkoły.
  • Decyzję o przyjęciu podejmuje dyrektor szkoły.
  • Decyzję o przyjęciu do Szkoły podejmuje Dyrektor Szkoły na podstawie ostatecznej oceny z badania predyspozycji.
  • O przyjęciu kandydata do Szkoły decyduje ilość punktów otrzymanych podczas badania predyspozycji.
  • W przypadku kandydatów o jednakowej ilości punktów , ustala się dodatkowe kryteria:
    • wielodzietność rodziny kandydata;
    • niepełnosprawność kandydata;
    • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;
    • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;
    • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;
    • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;
    • objęcie kandydata pieczą zastępczą.
  • Dyrektor szkoły, w przypadku zaistnienia możliwości dodatkowego przyjęcia do szkoły, ustala termin dodatkowego naboru.
  • W szczególnie uzasadnionych przypadkach uczeń może być przyjęty do szkoły w ciągu roku szkolnego na podstawie zdanego egzaminu.

Zajęcia w Szkole Muzycznej składają się z:

Zajęcia indywidualne (instrument główny)

• Klasy 1-3  cyklu 6 letniego zajęcia indywidualne z instrumentu głównego: 2 x w tygodniu / 30 min.
  • Klasy 4-6  cyklu 6 letniego zajęcia indywidualne z instrumentu głównego: 2 x w tygodniu / 45 min.
  • Klasy 1-4  cyklu 4 letniego zajęcia indywidualne z instrumentu głównego: 2 x w tygodniu / 45 min.

Zajęcia grupowe

• Klasy 1-3 c6 – Rytmika 1 x w tygodniu / 45 min.
  • Klasy 1-3 c6 – Kształcenie Słuchu 2 x w tygodniu / 45 min.
  • Klasy 4-6 c6 – Kształcenie Słuchu 2 x w tygodniu / 45 min.
  • Klasy 4-6 c6 – Audycje Muzyczne 1 x w tygodniu / 45 min.

Dodatkowo od klasy 4 w Szkole prowadzone są zajęcia z chóru oraz od klasy 5 fortepianu dodatkowego (dla uczniów uczących się na instrumencie innym niż fortepian)

• Klasa 1 – c4 – Kształcenie słuchu 2 x w tygodniu / 45 min
  • Klasa 2 – c4 – Kształcenie słuchu 2 x w tygodniu / 45 min. oraz 1 x w tygodniu Audycje muzyczne.
    Dodatkowo od klasy 2 cyklu sześcioletniego w Szkole prowadzone są zajęcia z chóru oraz od klasy 3 fortepianu dodatkowego dla uczniów grających na innym instrumencie niż fortepian.

ZAPRASZAMY!